Prijeđi na sadržaj

Konstrukcija i gradnja jedrilice/Ostali materijali

Izvor: Wikiknjige

Pored navedenih materijala u gradnji jedrilica koriste se i druge vrste: pleksi–staklo, guma, koža i razni materijali za presvlačenje unutrašnjosti kabine.

Pleksi–staklo koristise uglavnom za izradu poklopca pilotske kabine. Najčešće se koristi staklo debljine od 2 do 3 mm, a rjeđe 1 i 4 mm. Pri izboru debljine mora se voditi računa o namjeni jedrilice (za trenažne letove, akrobacije, visinske letove itd.) s obzirom na opterećenja kojima će biti podvrgnut poklopac tijekom leta. Pleksi–staklo može biti bezbojno ili strukturno obojano (radi zaštite pilota od sunčanih zraka). Značajna je i težina pleksi – stakla:

Tablica 5:
Debljina mm 1,0 1,5 2,0 2,5 3,0 4,0
Težina kp/m2 1,2 1,8 2,4 3,0 3,7 4,9

Guma se u izradi jedrilica koristi za amortizaciju, postavlja se na otvor kuke za vuču, služi za izradu spremnika za vodu, na spojeve krila s trupom, za zatvaranja raznih otvora, za dekoraciju, za izolaciju električnih provodnika itd. U zavisnosti od mjesta primjene i uvjeta pod kojima radi, guma može biti razne opterećenosti na temperaturu i raznih tvrdoća (od 300 do 900 Schora). Za lijepljenje koristimo razna ljepila (boropor itd.), dok su uvjeti lijepljenja dati za svaku vrstu gume i ljepila. Poslije lijepljenja mora biti ispunjen zahtjev – puna elastičnost slijepljenog elementa.

Koža i razne tkanine obično se koristi kao dekorativni element u unutrašnjosti kabine pilota. Naravno, pri tome se vodi račun o težini, cijeni i mogućnosti lakog održavanja u eksploataciji.