Domovinski rat/Sadržaj/Balvan-revolucija
Balvan revolucija je naziv za početnu fazu, a ponekad i za cijelu oružanu pobunu dijela Srba u Hrvatskoj, potaknutu iz Srbije i od velikosrpskih krugova u JNA. Naziv je dobila po tome što su je karakterizirale cestovne barikade, napravljene od balvana i velikog stijenja, koje su se pojavile u srpnju 1990. godine.Otvorena pobuna počela je 17. kolovoza 1990. godine u okolici Knina.
Povijest
[uredi]Na pokušaj pripadnika MUP-a Hrvatske da pokupe oružje iz postaja u Benkovcu i Obrovcu, tamošnje je srpsko stanovništvo reagiralo demonstracijama i balvanima na prometnicama.
Prve barikade su napravljene u okolici grada Knina, a kasnije u još nekih mjesta u sjevernoj Dalmaciji. Uz barikade su bile postavljene oružane straže, koje su onemogućavale ikakvi pokušaj prolaska njima nepodobnim osobama - Hrvatima odnosno svim vozilima hrvatskih registracijskih pločica. Hrvatske policija pokušala je uspostavit javni red i mir no u tome ih je spriječila JNA.
Nakon što je kninsko područje odvojeno od Hrvatske vlasti, pobuna se proširila cijelom Hrvatskom. Do 1991. godine pobuna je zahvatila Banovinu, zapadnu i istočnu Slavoniju. U Pakracu su srpski ekstremisti proglasili Pakrac dijelom tzv. SAO Krajine i razoružali policajce hrvatske nacionalnosti u Policijskoj postaji Pakrac. Intervencijom specijalnih postrojbi MUP-a 2. ožujka 1991. Pakrac je vraćen pod hrvatski nadzor. Svaki slični pokušaji Hrvatske intervencije bili su zaustavljni od strane JNA.
Prometne komunikacije južne Hrvatske sa sjevernom Hrvatskom su prekinute tim činom, budući da hrvatskim vozilima nije bio dopušten prolaz, niti brojnim inozemnim turistima, koji su bili sekundarna meta ove pobune. Računalo se da će poremećaj glavnih prometnih veza, prouzročiti rastrojstvo političkog i demokratskog života Republike Hrvatske.
Zbog bitnog prometnog položaja koje je imalo područje pobune, hrvatsko gospodarstvo je zbilja imalo štete. Promet je bio otežan i moralo se ići u skuplje i dulje obilaske, a turisti, zastrašeni ovakvim stanjem, su prekidali ljetovanje i ubrzano napuštali Hrvatsku.
Neposredni cilj je bila priprema za trajnu okupaciju dijela hrvatskog teritorija, stavljanjem istog pod pobunjenički nadzor odnosno izdvajanjem istog prostora iz ustavno-pravnog poredka Republike Hrvatske.